Estetik Meme Nedir?

By 11 Ekim 2016Genel

Estetik Meme Nedir?

Bir memeyi ideal, estetik ya da güzel yapan nedir? Bu ölçüt neye göre belirlenir? Öncelikle şu konuya açıklık getirmek gerekir ki estetik algısı toplumdan topluma değişim gösterebilmektedir, dolayısıyla aynı durum, estetik meme kavramı için de geçerlidir. Ortalama, her zaman için estetik kavramının altını doldurmayabilir; ancak estetik meme kelimesinin ne anlama geldiği üzerine biraz fikrimizin olması sağlıklı olacaktır; çünkü bazen hastalarımız, memeleri için ideali taşımayan estetik müdahalelerde bulunulmasını isteyebilmekte hatta bazı durumlarda ısrarcı davranabilmekteler.

Bir memenin, estetik açıdan ‘güzel’ olarak itelendirilebilmesi adına birtakım kıstaslar bulunmaktadır. Memenin estetik olup olmadığını belirlemede bunların en sık kullanılanları ise; memenin pozisyonu, sınır çizgisi, büyüklüğü, simetrik durumu, meme ucunun projeksiyonu, meme ucu halkasının meme büyüklüğüne olan oranı, meme kıvamı, meme hareketliliği, sarkma ve his duyusudur.

Örneğin; bir memenin büyük olması yanı sıra kıvamının yumuşak olması ve sarkıklıktan muzdarip olması ya da meme başı halkasının olması gerekenden daha büyük/küçük olabilmesi gibi durumlar, estetik meme kavramına aykırıdır.

Estetik Bir Memenin Sağlaması Gereken Kriterler Nelerdir?

Estetik bir memenin kıvamı, çok sert ya da yumuşak olmamalıdır. Meme ucu karşıya ve hafif yukarı doğru bakarken aynı hafiflikte de öne doğru çıkık bir duruşu sağlıyorsa mesela, estetik meme kavramından bahsedilebilir. Meme başı çevresindeki koyu bölgenin çapı 2-4cm arasında olmalıdır.

Estetik meme de üstte kalan meme bölgesinde hafif bir eğim bulunmalıdır ve meme dolgun olmalıdır. Meme ucu meme altı kıvrımının hizasında veya daha üzerinde yer almalıdır. Meme başı yaklaşık olarak kol ortası hizasında bulunmalıdır.

Estetik Meme Görünümünü Bozan Faktörler

Her ne kadar doğum ve çocuk sahibi olmak dünyanın en güzel duygularından biri olsa da estetik bir memeyi bozabilecek faktörlerin en başında maalesef hamilelik ve doğum gelmektedir. Örneğin; en sık yaşanan problemlerin arasında, doğum sonrası meme hacmimin küçülmesi gelmektedir. Bunun yanı sıra; aşırı kilo alıp vermeler de sarkmaya sebep olabilmektedir.

Nasıl Estetik Bir Memeye Sahip Olurum?

Estetik bir memeye sahip olmayabilirsiniz ya da estetik meme görünümünüz yukarıda bahsetmiş olduğumuz sebepler doğrultusunda bozulmuş olabilir. Her ne olursa olsun, bununla yaşamak zorunda değilsiniz. Meme estetiği ameliyatları size bu konuda pek çok alternatif çözüm sağlayabilmektedir. Bu çözümler ihtiyacınıza göre; doktorunuz ve siz arasında belirlenir. Örneğin; memenizin ölçüsü ile ilgili problemler yaşıyorsanız; meme estetiği ameliyatları arasında en sık başvurulan ve en az iz bırakan yöntem olan meme büyütme ya da meme küçültme estetik ameliyatlarından faydalanabilirsiniz. Meme büyütmeden geçici olarak yararlanabilmeniz de mümkün, silikon protezler yerine dolgu ile meme estetiğine de yönelebilirsiniz. Memenizin sarkması ile ilgili problemler yaşıyorsanız; meme dikleştirme ameliyatlarından faydalanabilirsiniz. Ancak az evvel de bahsettiğimiz gibi; burada yöntemi belirleyecek olanın, memenizle ilgili problemleriniz ve estetik cerrah tavsiyeleri olmasına özen gösterilmesi son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Soru sorun

*

Menu