Lazer Epilasyon Hakkında Merak Ettikleriniz Burada

By 9 Ekim 2014Genel

 

Son yılların en etkili epilasyon yöntemi olan lazer epilasyon hakkında merak ettiklerinizi tek bir makalede topladık. Konuya sizin için ışık tutarak zahmetsiz güzellikle tanışmanıza yardımcı olmaktan mutluyuz.

Lazer Nedir?

Lazer, kısaca aynı fazda ışınım veren ışık kaynağı olarak tanımlanabilir. Ancak öyle bir ışık enerjisi sunar ki, bu enerjiyi doğru biçimde kullanarak hastalıkları tedavi etmede bir alet olarak yararlanabilir, endüstride günler alacak bir işi saniyeler içinde tamamlayabilirsiniz.

1916 yılında Albert Einstein tarafından “ışığın yayılma teorisi” üzerine çalışmalarla başlayan lazer teknolojisi gelişimi, 1928’de Rudolph Landenburg’un “negatif soğurma”, 1947’de uyarılmış ışımanın tespiti, 1951’de MASER’in icadı, 1957’de LASER’in tanımlanması ve ardından patentinin alınması, 1962’de General Elektric’te yarı iletken lazerin keşfi, 1964’te ND:YAG LASER keşfi, 1965’te kimyasal lazer, 1966’da baskı teknolojisinde lazer kullanımı, 1969’da otomobil endüstrisinde lazer kullanımı, 1980’de X-ışını lazer etkisi raporu ve diğer çalışmalarla sürdü.

Bugün tıpta, endüstride, savunma sanayiinde, telekominikasyonda, mikrobiyolojide, uzay teknolojilerinde, oyuncak ve eğlence sektöründe lazer teknolojisi kullanılmaktadır.

Günlük yaşam alanlarında, alışverişlerdeki barkod okumada, reklam panolarını yazmada, CD’leri ya da DVDleri okumada ve sağlık alanında lazer teknolojisinden yararlanılmaktadır.

Lazer ışınları tıp dünyasında deri hastalıkları, göz hastalıkları, sindirim sistemi, kadın hastalıkları, üroloji, kardiyoloji, diş hekimliği, beyin cerrahisi, KBB, ortapedi ve estetik cerrahi alanlarında kullanılmaktadır.

İçinde büyük bir ısı ve ışık enerjisi taşıyan lazer, mutlaka bu konuda eğitim almış kişiler tarafından ve hekim gözetiminde uygulanmalıdır.

Neden Lazer Epilasyon?

İstenmeyen tüyler, günlük yaşamımızı büyük ölçüde etkiler. Giysi tercihinizi kısıtlar, hareket esnekliğinizi azaltır, kendinizi temiz ve rahat hissetmenize engel olurlar. Bu nedenle temelde görünüş odaklı olarak yıllardır özellikle kadınlar tıraş etme, makasla kesme, bitkisel karışımlarla engelleme, ağda benzeri tüy yolucularla alma, epilasyon cihazıyla alma gibi farklı yöntemler deneyerek geçici çözümlerle istenmeyen tüylerle mücadele etmektedir. Bu yöntemler, kalıcı sonuç vermedikleri gibi oldukça konforsuz uygulamalar olmaları ve acı vermeleri gibi nedenlerle de çok sevimli bir imaj çizemiyorlar. Son yıllarda geliştirilen lazer teknolojisinin kıl köklerine etki edecek şekilde işlevsellik kazanması üzerine yapılan çalışmalar sonucunda lazer epilasyon devri başlamıştır.

Lazer epilasyon, öncelikle ağda, tıraş etme, epilasyon cihazıyla tüy alma, cımbızla tüy alma gibi yöntemlere göre kalıcı sonuç sağlar. Yani, lazer epilasyonla kıl köklerinize müdahale etmek üzere aldığınız seanslar sona erdiğinde kalıcı olarak bir daha uygulama yapılan bölgede kıl çıkmaz. Lazer epilasyon un diğer bir avantajlı tarafı ise söz konusu geleneksel epilasyon uygulamalarına göre daha konforlu ve sağlıklı bir süreç sunmasıdır. Hekim gözetimdeki bir estetik klinikte uzman estetisyen tarafından dakikalar içinde tercih ettiğiniz bölgeye lazer ışını uygulanarak işleminiz sona erecektir. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için kısa sürede, acısız, konforlu bir biçimde kalıcı bir çözüm elde etmek için günümüzün en iyi çözümü lazer epilasyondur.

 Lazer Epilasyon Neden Bir Estetik Klinikte Yapılmalıdır?

Lazer ışınları çok güçlü bir enerjiye sahiptir. Bu ışınlar doğru biçimde kullanılmazsa uygulamayı yapan ya da uygulamaya maruz kalan kişiye zarar verebilir. Ancak her şeyden önce insan bedenine yapılacak her müdahale risk içerir ve mutlaka hekim kontrolünde gerçekleşmelidir. Bu nedenle günümüzde her ne kadar güzellik salonlarında da lazer epilasyon uygulanıyor olsa da işlem mutlaka bir hekimin gözetiminde olan, alanında uzman estetisyenlerce uygulamanın gerçekleştirildiği bir klinikte yapılmalıdır.

Lazer Epilasyon Kalıcı Mıdır?

Lazer ışınlarının kıl köklerine ve kıl köklerini besleyen kılcal damarlara müdahale etmeleri ilkesiyle sonuç elde edilen lazer epilasyon yöntemi kalıcı olarak deri üzerinde kıl çıkmasını durdurur.

Lazerle Epilasyon Yaptırırken Acı Duyar mıyım?

Lazer epilasyon esnasında cildinize lazer ışınlarının temas etmesi sonucu bir miktar ısı hissetmeniz normaldir. Bu ısının verdiği rahatsız edici his, uygulamayı deneyenlerin verdiği bilgilere göre genellikle ağdanın verdiği acıdan fazla değildir. Ayrıca son yıllarda soğutucu etkiyle yanma hissini azaltan lazer epilasyon aletleri geliştirilmiştir. Buna ek olarak acı duyma ihtimalinize karşılık anestezik kremler işlem öncesinde cildinize uygulanabilir.

Lazer Epilasyondan Sonra İz Kalır mı?

Lazer ışınlarının istenmeyen tüylerin köklerine ve kökleri besleyen kılcal damarlara nüfus etmesiyle sağlanan lazer epilasyondan sonra iz oluşumu söz konusu değildir. Lazer epilasyon iz yapmaz.

Lazer Epilasyon Kaç Seansta Tamamlanır?

Lazer epilasyon seans aralıklarıyla uygulanan ve seanslar tamamlandığında kalıcı sonuç veren bir epilasyon yöntemidir. Genellikle vücut bölgesi için 4-6 seans yeterli olmaktadır. Yüz bölgesi için ise 6-8 seans uygundur. Ancak seans sayısı, hastanın ten rengi, kıl yapısı, kıl yoğunluğu, kıl rengi ve uygulamanın yapılacağı bölgeye göre değişebilir.

Hangi Ciltler/ Hangi Tüyler Lazer Epilasyon için Uygundur?

Genel ve yaygın kanıya göre açık tenler üzerindeki koyu renkli ve kalın tüyler lazer epilasyon için uygun görülmekte, koyu renkli tenler üzerindeki açık renkli ve ince tüyler ise lazerin görmeyeceği endişesiyle uygun bulunmamaktadır. Elbette bu yaygın kanı geçtiğimiz yıllardaki lazer epilasyon teknolojisi için doğrudur. Ancak günümüzde alanında uzman bir estetik klinikte lazer epilasyon uygulatırsanız, size kıl tipinize ve cilt renginize göre farklı lazer cihazlarını kombine ederek bir program sunarlar. Böylece her cilt rengi ve kıl tipi için etkin sonuç elde edilebilir.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon için bir kliniğe gittiğinizde öncelikle rahat edebileceğiniz şekilde uzanmanız ve kendi güvenliğiniz için lazer uygulama gözlüğünü takmanız istenir. Ardından işlemi yapacak kişi söz konusu bölgeye lazer cihazını tutarak ve ışın vererek aşama aşama epilasyonu tamamlar. Sadece dakikalar içinde lazer epilasyon tamamlanır.

Lazer Sonrası Nelere Dikkat Etmem Gerekir?

Lazer epilasyon uygulamasından hemen sonra güneşe maruz kalmamaya dikkat etmek, solaryuma gitmemek, söz konusu bölgeye ağda, cımbız gibi kılları kökünden çekecek işlemler yapmamak gerekir.

Lazer Epilasyon Seansı Öncesi Hazırlık

İstenmeyen tüyleri kalıcı olarak epile etmek amacıyla yaptıracağınız lazer epilasyon öncesinde ilgili bölgenin, makyaj, krem gibi yabancı madde içermemesi, işlem öncesi buradaki tüylerin kısaltılmış olması yeterlidir.

Hamileyken Lazer Epilasyon Yaptırabilir miyim?

Günümüzde yapılan araştırmalar lazer epilasyon cihazının taşıdığı lazer ışının hamilik için her hangi bir zararını tespit etmemiştir. Ancak son derece hassas bir periyod olan gebelikte lazer epilasyon ya da diğer bedensel işlemler öncesinde hekiminize danışmanız önerilir.

Lazer Epilasyon İçin Hangi Marka Cihaz En İyisidir?

Vücut ya da yüzdeki istenmeyen tüyleri sonsuza dek unutmak için tek gerçek ve etkin yöntem olan lazer epilasyon amacıyla farklı markalarda ve özelliklerde cihazlar mevcuttur. Ruby lazer epilasyon cihazı, Alexandrite lazer epilasyon cihazı, Pulsed Diode lazer epilasyon cihazı, İntence Pulsed Light lazer epilasyon cihazı, Nd:Yag Lazer epilasyon cihazı gibi markaların adları sık sık duyulmaktadır. Burada cihazın kalın ve ince her kıl tipine etki edebilmesi ve kalıcı sonuç sağlaması amacına uygunluğu incelenmelidir. Draesthetic Kliniği’nde Doç. Dr.  Serkan Yıldırım gözetiminde yapılan lazer epilasyon işlemlerinde Alexandrite ve Nd:Yag lazer epilasyon cihazları birlikte kullanılmaktadır.

 

 

 

 

 

Soru sorun

*

Menu