Burun Ameliyatından Sonra Neler Oluyor?

By 31 Ekim 2014Genel

Burun ameliyatından sonra sizi ne bekliyor ?

Fonksiyonel nedenlerle ya da estetik sebeplerle burun estetiği olmaya karar verdiniz. Peki, yapılacak olan burun ameliyatının sonrasında sizi neler bekliyor?

Burun ameliyatı, Türkiye gibi Akdeniz ve Orta Doğu halklarında en sık başvurulan estetik ameliyattır, dersek yanlış olmaz. Burun sırtındaki hafif ya da yoğun eğriliğin giderilmesi, burun kanatlarının aşırı yayvan yapısının düzeltilmesi, burun ucundaki aşağı eğik ya da düşük biçimin düzeltilmesi veya burundaki nefes almaya etki eden fonksiyonel problemin giderilmesi amacıyla burun ameliyatı olan hastaların sayısı her geçen gün artıyor. Hekimin hastanın beklentilerini anladığı, hastanın kendini ifade ettiği bir ön muayene aşamasından sonra verilen kararla operasyon günü geliyor ve sadece saatler içinde yıllar süren işlevsel ya da estetik olumsuzluk giderilebiliyor. Ameliyatın hemen ardından ise yapılan uygulamanın özelliklerine göre değişen bir süreç hastayı bekliyor.
burun estetiği sonuçları

Burun ameliyatından sonra ne olur ?

Çoğunlukla burun ameliyatından sonra olacaklar için büyük bir endişe duyan hastalar, özellikle geçmiş yıllardaki tampon çıkarma işlemlerinin verdiği acı efsaneleri ve gözaltlarındaki morluk kaygılarıyla ameliyattan çekinebiliyorlar. Burada mutlaka söylemek gerekir ki, kocaman tamponlarla yaşanan işkence tabloları eskilerde kalmıştır. Günümüz estetik cerrahisi bu devri çoktan kapatmıştır. Dolayısıyla yoğun gözaltı morlukları ve acı içindeki tampon çıkarma uygulamaları da benzer şekilde efsane haline gelmiştir.
Burun ameliyatından dokuya saygılı olmak 

Burun estetiği ameliyatlarımda çok önemsediğim dokuya saygılı çalışma tekniğiyle şişlik ve morluklar en az seviyede seyreder. Hatta neredeyse morluk hiç olmaz diyebiliriz, yani morluksuz burun estetiği artık doğal bir sonuçtur. Ameliyatların %70’inde tampon kullanılmadığı için operasyon sonrası süreç de oldukça konforlu geçmektedir. Söz konusu ameliyatta burun yapısına ve uygulanan operasyon planına göre alçı, tampon uygulamasının kaçınılmaz olduğu hastalarda ise yine dokuya saygılı çalışmam nedeniyle bunların çıkarılma süresi de kısalmaktadır. 3- 4 gün içinde kolay, konforlu, ağrısız bir biçimde tamponlar çıkarılmaktadır.

Korku filmi etkisi yapan tamponlar tarihe karışıyor

Hastalar arasında adeta bir korku filmi sahnesi haline gelen tamponlar için söyleyeceğim en önemli şey, geçmiş yıllara göre çok daha az hastada tampon kullanılıyor olmasıdır. Yani artık hastaların %90 ına tamponsuz burun estetiği yapıyorum. Tampon kullanmayı gerektiren nadir durumlarda ise yine geçmişten farklı olarak nefes almanıza engel olmayan tek parça silikonlar kullanılmaktadır. Dolayısıyla hastanın nefes alma güçlüğü yaşama olasılığı çok düşüktür.
Burun estetiği ameliyatlarının ardından hastaların önemli bir kısmı 4- 5 gün sonra işe, sosyal yaşamlarına dönebilmektedirler. Tampon ve alçı kullanımının gerektiği hastalarsa en çok 7 gün sonra alçı, bandaj ya da benzer bir malzeme olmadan iş ve sosyal yaşamlarına dönebilirler.

Sonuç olarak burun ameliyatından sonra sizi tamponsuz, morluksuz ve izsiz bir süreç beklemektedir, yani endişeleriniz yersizdir.

Soru sorun

*

Menu