Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

By 5 Ocak 2015Genel

Fonksiyonel nedenlerle ya da estetik sebeplerle burun estetiği ameliyatı olmaya karar verdiniz. Peki, yapılacak olan burun ameliyatının operasyon planına göre değişen 45 dakika ile 3 saat arasında süren ameliyat sonrasında sizi neler bekliyor?

Burun ameliyatı, Türkiye gibi Akdeniz ve Orta Doğu halklarında en sık başvurulan estetik ameliyattır dersek yanlış olmaz. Burun sırtındaki hafif ya da yoğun eğriliğin giderilmesi, burun kanatlarının aşırı yayvan yapısının düzeltilmesi, burun ucundaki eğriliğin ya da düşük biçimin düzeltilmesi veya nefes almaya etki eden fonksiyonel problemin giderilmesi amacıyla burun ameliyatı olan hastaların sayısı her geçen gün artıyor. Hekimin hastanın beklentilerini anladığı, hastanın kendini ifade ettiği bir ön muayene aşamasından sonra verilen kararla operasyon günü geliyor ve sadece saatler içinde yıllar süren işlevsel ya da estetik olumsuzluk giderilebiliyor. Ameliyatın hemen ardından yapılan uygulamanın özelliklerine göre değişen bir burun ameliyatı sonrası süreci hastayı bekliyor.

Çoğunlukla söz konusu burun estetiği ameliyatı sonrası süreç için büyük bir endişe duyan hastalar, özellikle geçmiş yıllardaki tampon çıkarma işlemlerinin verdiği acı efsaneleri ve gözaltlarındaki morluk kaygılarıyla ameliyattan çekinebiliyorlar. Burada öncelikle mutlaka söylemek gerekir ki, kocaman tamponlarla yaşanan işkence tabloları çok eskilerde kalmıştır. Günümüz estetik cerrahisi bu devri çoktan kapatmıştır. Dolayısıyla yoğun gözaltı morlukları ve acı içindeki tampon çıkarma uygulamaları da benzer şekilde efsane haline gelmiştir.

Burun estetiği ameliyatları mda çok önemsediğim dokuya saygılı çalışma tekniğiyle şişlik ve morluk oluşmaz yada en az seviyede oluşur. Ameliyatların %70’inde tampon kullanılmadığı için operasyon sonrası süreç de oldukça konforlu geçmektedir. Söz konusu ameliyatta burun yapısına ve uygulanan operasyon planına göre alçı, tampon uygulamasının kaçınılmaz olduğu hastalarda ise yine dokuya saygılı çalışmam nedeniyle bunların çıkarılma süresi de kısalmaktadır. 3- 4 gün içinde kolay, konforlu, ağrısız bir biçimde tamponlar çıkarılmaktadır.

Hastalar arasında adeta bir korku filmi sahnesi haline gelen tamponlar için söyleyeceğim en önemli şey, geçmiş yıllara göre çok daha az hastada tampon kullanılıyor olmasıdır. Tampon kullanmayı gerektiren bu nadir durumlarda ise yine geçmişten farklı olarak nefes alabilen tek parça silikonlar kullanılmaktadır. Dolayısıyla hastanın nefes alma güçlüğü yaşama olasılığı çok düşüktür.

Burun estetiği ameliyatı ardından hastaların önemli bir kısmı 4- 5 gün sonra işe, sosyal yaşamlarına dönebilmektedirler. Tampon ve alçı kullanımının gerektiği hastalarsa en çok 7 gün sonra alçı, bandaj ya da benzer bir malzeme olmadan iş ve sosyal yaşamlarına dönebilirler.

Soru sorun

*

Menu