Karın Estetiği ve

KARIN GERMEDE DAHA ÇABUK İYİLEŞME VE DAHA İYİ ESTETİK SONUÇ: LİPOABDOMİNOPLASTİ

Karnınızdaki bombeli, sarkık, yağlı göbek görünümünden sıkıldıysanız, kendinizi artık bu şekilde görmek istemiyorsanız farklı veya liposuction yöntemlerinden biri seçerek kısa sürede istediğiniz gibi bir karına kavuşabilirsiniz. yöntemleri içinde son yıllarda çok popüler olan ve çok başarılı sonuçlar sunan yöntemlerden biri de lipoabdominoplasti diğer adıyla kısa izli tekniğidir. Sporla, diyetle olmuyor ve göbeğimden çok sıkıldım diyorsanız, farklı bir karın germe tekniği olan lipoabdominoplasti ile tanışın.

KISA İZLİ KARIN ESTETİĞİ : LİPOABDOMİNOPLASTİ

Karın bölgesindeki fazla yağlar, deri dokusundaki sarkmalar, çatlaklar, bel bölgesindeki kalınlaşma günümüzde kadının güzelliğini, estetik görünümünü olumsuz etkileyen önemli unsurlardan biridir. Hareketsiz yaşam, sık kilo alıp vermeler, doğumlar ve daha başka pek çok neden bu bölgelerdeki deformasyon ve kontur düzensizliklerinin sebepleri arasındadır. Hangi sebeple deforme olursa olsun, karın-bel bölgesinin eski formuna kavuşturulması ve yeniden şekillendirilmesi işi Estetik Cerrahinin gündeminden düşmeyen ve sürekli yeni arayışların devam ettiği alanlar içerisindedir.

Son yıllarda oldukça revaçta olan Lipoabdominoplasti yöntemi bel, göbek bölgesindeki estetik ihtiyaçlarınızın pek çoğuna cevap vermektedir. Karın estetiği ve germe operasyonlarında son 3 yıldır başarılı bir şekilde kullandığım bir teknik olan lipoabdominoplasti sayesinde artık klasik karın germe ameliyatlarına neredeyse hiç ihtiyaç kalmamaktadır.

Karın Estetiğinde Lipoabdominoplasti tekniği nedir?

Teknik aslında basitçe abdominoplasti (karın germe) ile liposuction (yağ emme) yöntemlerinin kombinasyonu gibi görünse de, altta yatan felsefe çok daha komplikedir.Bu teknikte, karın estetiği için klasik yöntemle yapılan geniş diseksiyonlar (doku kaldırma) yerine, liposuction ile diseksiyon ön plana çıkarılmakta, bu sayede karın bölgesinde homojen bir doku elde edilirken, bu dokunun kanlanması korunmaktadır.

Tüm bunların sonucu olarak karın estetiği sonrası daha çabuk iyileşme sağlanmakta, çok daha güzel bir karın görünümü elde edilmekte ve klasik lerde operasyon sonrası görülen bazı olumsuzluklar (yara iyileşme problemi, seroma oluşumu, karın derisinde his kusuru..) neredeyse hiç görülmemektedir.

Yöntem temel olarak 1-karın bölgesinin dikkatli ve geniş bir alanda liposuction ile inceltilmesi ve mobil bir hale getirilmesi, 2-alt karın bölgesinden yapılacak kısa kesiler ile göbek deliği altından deri ve yüzeyel yağ dokusunun çıkarılması, 3-karın kaslarının sıklaştırılması aşamalarından oluşur.

Lipoabdominoplasti yöntemi hasta açısından hangi avantajları taşımaktadır?

Yöntemin pek çok avantajı var. Klasik karın estetiği yöntemlerine göre ameliyat izinde neredeyse %40’lık bir azalma söz konusu. Yani iz neredeyse tamamen genital bölgede ve neredeyse hiç fark edilemeyen bir iz bırakılmakta.

Diğer önemli avantaj ise iyileşme periyodu klasik karın estetiği yöntemine göre çok daha kısa ve konforlu. Hastaların büyük bir kısmı 2-3 gün içerisinde işlerine dönebiliyorlar.

Diğer taraftan yöntemin belki de en önemli kazanımı komplikasyon (istenmeyen sonuçlar) oranının, klasik karın estetiği yöntemlerine göre son derece düşük olması. Örneğin bu hastalarda neredeyse hiç yara iyileşme problemi veya seroma (sıvı birikmesi) gibi komplikasyonlar görmüyorum.

Kısa İzli ya da Lipoabdominoplasti Yöntemi Kimler Tarafından Uygulanabilir?

Yöntem mutlaka karın estetiğinde uzmanlaşmış bir Estetik tarafından uygulanmalıdır. Bu teknikte kullanılacak liposuction yöntemi ve doku kaldırma işleminin bazı kendine özgü özellikleri olması nedeniyle, işlemin lipoabdominoplasti konusunda deneyimli bir Estetik Cerrah tarafından yapılması önemlidir.

Ben kliniğimde yaklaşık 3 senedir klasik karın estetiği yerine, lipoabdominoplasti yöntemini kullanmaktayım.

Sigara İçen Kişiler Lipoabdominoplasti Olabilir Mi?

Sigara kullanımı, maalesef karın estetiği ameliyatlarının en önemli kontrendikasyonlarından birisidir. Yani, sigara içen bir hastada operasyon sonrası pek çok yara iyileşme problemi yaşanacağı için işlemleri yapmak risklidir. Fakat, lipoabdominoplasti yönteminde karın dokusunun kanlanması büyük ölçüde korunduğu için, sigara içen veya obez kimselerde klasik yönteme oranla çok daha güvenle uygulama yapılabilmektedir.

Lipoabdominoplastide dikişler ne zaman alınır ve ne kadar iz kalır?

Lipoabdominoplastide, klasik karın estetiği yöntemine oranla çok daha az bir iz bırakılır ve bu iz tamamen genital bölge içerisindedir. Ayrıca doku kapama için bu yöntemde kullandığımız özel yapıştırıcılar sayesinde dikiş alınmaz ve operasyondan sonraki gün bile rahatlıkla banyo yapabilir, duş alabilirsiniz.

Aslına bakılırsa karın bölgesindeki çatlaklardan kurtulduğunuzu, belinizin inceldiğini, sarkmaların giderildiğini düşünürseniz, çamaşır ve bikininizin içinde kalacak ve kimsenin kolay kolay fark edemeyeceği bir iz rahatlıkla tolere edilebilir diye düşünüyorum. Hele ki lipoabdominoplasti ile bu izin klasik karın germeye oranla daha da kısaltıldığı düşünülürse, iz konusunu hiç problem etmeyin derim.

Lipoabdominoplasti yöntemi ile başka işlemleri kombine edebilir miyiz?

Pek tabiî ki bu yöntemle diğer tüm girişimlerini kombine ederek kullanabiliriz. Hatta yöntem klasik karın estetiği ve karın germeye oranla daha kısa sürdüğü için ve hasta daha kolay toparlandığı için kombine girişimleri güvenle gerçekleştirebiliyoruz.

Bu noktada özellikle lipoabdominoplasti den elde edilen yağ dokularının yüz bölgesi, meme, popo gibi ihtiyaç duyulan alanlara enjeksiyonu ile bir taşla 2 hatta 3 kuş vurmanın mümkün olduğunu hatırlatmak gerekir diye düşünüyorum.

Karın estetiği ve  sayesinde estetik açıdan güzel görünümlü karın ve ince bel görünümüne daha az sıkıntı çekerek ve daha az iz ile kavuşmak mümkün olduğuna göre daha fazla düşünmeye gerek yok diyorum.