Ayak_Bilegi_Estetigi

Ayak Bileği Estetiği 

Estetik cerrahi bilimi artık sınır tanımıyor, neredeyse vücudumuzun her bölgesinde daha estetik görünmesini istediğimiz her dokuda değişiklik yapabiliyor. Estetiğin aslında insan ruhunu besleyen en önemli unsur olduğunu düşündüğümüzde, saçlarımızdan ayak ucumuza kadar estetik görümüzü bozan her dokunun iyileştirilmesi aslında pek de olağan dışı gelmiyor.

 

 

Niçin ayak bileği yapılır?

bütünsel bir yaklaşımla ele aldığımızda, çok güzel bir vücut yapısını ya da estetik açıdan güzel kabul edilecek bir bacak görünümünü şekilsiz, kalın bir ayak bileği bozabiliyor. Bu durumda elbette ayak bileği bölgesinin inceltilmesi veya yağ enjeksiyonu ile bacak yapısıyla uyumlu hale getirilmesi sağlanabiliyor.

Ayak bileği estetiği yapılır?

Estetik açıdan bakıldığında bacak yapısının alt kısımlara doğru orantılı bir biçimde incelme göstermesi ve sonra genişleyerek ayak yapısını oluşturması beklenir. Bazen bu uyum bozulur ve ayak bileği çevresi fazla kalın görünebilir. Söz konusu kalınlığı oluşturan yağ dokusu çok ince kanüller ile liposakşın yapılarak dikkatlice eritilebilir. Benzer şekilde bazen ayak bileği bölgesi çok ince ve orantısız olabilir, bu durumda se yapılması gereken çok ince kanüllerle yağ enjeksiyonu yapılmasıdır.

Ayak bileği bölgesine yapılan liposakşının özelliği var mıdır?

Ayak bileği bölgesinde özellikle birtakım ve sinir yapıları yönünden zengindir. Bu sebeple yapılacak liposakşının çok ince kanüller yardımıyla ve dikkatlice yapılması gerekir.

Ayak bileği nde bilek bölgesi dışındada estetik uygulama olurmu?

Esasen amaç estetik yönden uyumlu ve orantılı bir bacak-ayak bileği-ayak geçişi elde etmek olduğu için, gerektiğinde bacak bölgesine liposakşın ve yağ enjeksiyonlarıyla orantılı ve uyumlu görünüm sağlanır. İhtiyaç durumlarında bacak bölgesine yerleştirilen silikonlar ile bacak yapılabilir.

Yine bu bölgede özellikle ayakta görülen ve bir tür epitel kalınlaşması olan “nasır” yapılarının, ablatif lazerler ve cerrahi yöntemler ile ortadan kaldırılması ve tedavi edilmesi, hem fonksiyonel hemde estetik amaçlı yapılan girişimlerdendir.

Ayak tırnaklarında rastlanılan tırnak mantarı nın, estetik açıdan önemli bir sorun olduğu düşünüldüğünden Nd-YAG lazer ile yapılan tırnak mantarı tedavisi bu kapsamda ayak nin bir parçası olarak düşünülmelidir.

Ayak bileğine yapılan liposakşında iz kalır mı?

Çok ince kanüller yardımıyla uygulama yapıldığından 1-2 mm lik izler olacaktır, ancak bu izler yara iyileşmesi tamamlandığında, neredeyse farkedilemezler.

Ayak bileği sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ayak bileğinde yapılacak işleme bağlı olarak ve ayak dokusunun genel karakteri itibariyle, ödem olarak isimlendirdiğimiz şişme en sık görülen durumdur. İstirahat halindeyken ayakların 2 hafta süreyle yüksekte tutulmasına özen gösterilmesi, varis çorabı ve benzer korseler kullanılması, ayakta hareketsiz kalmamaya özen gösterilmesi oldukça önemlidir.

Ayak bileği için bir anestezi tercih edilir?

İşlem hastanın durumu ve yapılacak işlemlere bağlı olarak lokal anestezi, belden yapılacak  anestezi ve genel anestezi ile yapılabilir. Ayak bileği estetiği genellikle hastanede yatmayı gerektirmez.