Post bariatrik cerrahi: Yeni bir hayata başlamak

Obezite günümüzün en önemli sağlık problemlerinden bir tanesi ve ilerleyen yıllarda bu problemin giderek daha fazla insanın sağlığını olumsuz etkileyeceğini biliyoruz. Biz, estetik cerrahi uzmanları olarak obezite hastalarının kilo verme tedavilerinden sonra devreye giriyoruz. Bariatrik cerrahi olarak isimlendirilen ve mide küçültücü yada yiyeceklerin mideyi bypass ederek geçişini sağlayan operasyonlar giderek daha sık uygulanmaya başlıyor. Özellikle morbid obez dediğimiz hasta grubunda bu türden bariatrik cerrahi işlemlerinden sonra verilen kilolar çok fazla olduğu için, tüm vücutta sarkmalar meydana geliyor. Estetik cerrahi dışında hiçbir yöntemle düzeltilmesi mümkün olmayan bu sarkmaların toparlanması için yapılan işlemeleri post bariatrik cerrahi olarak isimlendiriyoruz.

Obezite ameliyatı estetik cerrahi nasıl bir uygulamadır?

Aslında obezite ameliyatı estetik, saf bir estetik işlem gibi görünmekle birlikte önemli bir fonksiyonel cerrahi işlem olma özelliğini barındırmaktadır. Zira bu hastalarda meydana gelen sarkmalar kişinin normal gündelik hayatını, sosyal ilişkilerini, kıyafet seçimin vs son derece olumsuz etkileyen özelliktedir. Bu sarkmaların sebep olduğu psikolojik rahatsızlıkda son derece önemlidir.

Obezite ameliyatı estetik cerrahi ile neler yapılmaktadır?

Bariatrik cerrahi sonrasında bu hastaların tüm vücudunda sarkmalar meydana geldiği için, kol germe estetiği, bacak germe , karın germe , belt lipektomi olarak isimlendirdiğimiz çepeçevre gövde sarkmasının düzeltilmesi, sarkmalarının düzeltilmesi, popo sarkmasının düzeltilmesi işlemleri post bariatrik cerrahi içerisinde yapılan işlemleridr.

Post bariatrik cerrahide tüm bu işlemler aynı anda yapılabilir mi?

Hastanın genel sağlık durumu, yaşı gibi faktörler ameliyat planlamasını etkileyen en önemli faktörlerdir. Bu işlemler kombine olarak birlikte yapılabileceği gibi, hastanın önceliklerine göre 2 li kombinasyonlar şeklinde uygulamanın daha güvenli ve sağlıklı olduğu düşüncesindeyim. Kendi pratik uygulamam içerisinde genellikle bu yolu tercih ederim.

Obezite cerrahisi estetik de ne kadar sürede hasta toparlanmaktadır?

Yapılacak işleme göre bu süre değişir ancak genelde hastalar 1 yada 2 gece hastane yatışı sonrasında taburcu edilirler, 1. hafta sonunda ilk kontrol yapılır, genellikle 7-10 günlük bir süre sonunda günlük aktivitelerine geri dönerler.

Şişmanlık ameliyatı sonrası estetik cerrahi için korse kullanımı gereklimidir?

Post bariatrik cerrahide yapılan neredeyse tüm estetik cerrahi işlemleri, ki bunlar karın germe estetiği, kol germe estetiği, bacak germe estetiği, liposakşın, popo toparlama, popo askılama nden oluşur, korse kullanımını gerektiren işlemlerdir.

Obezite ameliyatı sonrası estetik cerrahi de iz kalır mı?

Post bariatrik estetik cerrahi işlemlerinde sarkan, gevşemiş derinin toparlandığından söz etmiştik, dolayısıyla bu işlemleri iz bırakmadan yapmak imkansızdır. Ancak bahsedilen izler iyi bir estetik cerrahi uygulaması ve hastanın önerilere uyumu neticesinde ince bir çizgi halinde kalacaktır ve vücut kıvrımlarına gizlenecektir. Post bariatrik cerrahinin sağladığı yaşam konforu düşünüldüğünde bahsedilen izlerin dezavantajı son derece önemsizdir.

Post bariatrik estetik cerrahi ile birlikte yapılabilir mi?

Gerektiği durumlarda post bariatrik cerrahi sırasında yapılır.