Mini Rinoplasti (Mini Burun Estetiği)

Estetiğin de minisi mi olurmuş demeyin  . Her şeyin minisi olduğu gibi, karın germe estetiğinin de (mini abdominoplasti), burun estetiğinin de (mini ) minisi olur.

Burun estetiği isteyen her bireyin beklentisi ve istediği görünüm farklıdır. Bazı hastalar oldukça belirgin olan burun kemerinden, bazıları düşük burun ucundan şikâyetçi olabilir. Söz konusu şikâyetin niteliğine ve hastanın burun yapısına göre burnu yeniden yapılandıran burun ameliyatı, küçük değişiklikler sunan mini burun ameliyatı ya da sadece dolgu uygulanarak burun estetiği sağlanabilir. Burun şeklinin komple bir burun estetiği planlaması gerektirmeden küçük değişikliklerle değiştirilebileceği burun estetiği ameliyatına mini yada denir.

Mini işleminde neler yapılabilir?

Genellikle mini burun estetiğini talep eden hastalarda, burun yüz ilişkisi normaldir ve nefes alma problemi bulunmaz, burun orta hattadır, herhangi bir eğrilik yoktur, dolayısıyla kırma işlemi gerekmez. Burun ucunda bir miktar kaldırma işlemi, burun sırtındaki kemiği hafif törpüleme, burun ucu kıkırdaklarının küçültülmesi, burun uzunluğunun kısaltılması sıklıkla yapılan ve yeterli olan işlemlerdir. Yani mini burun estetiğinde ve burun sırtı çıkıntısının törpülenmesi birlikte yapılabilmektedir.

Burun ucu kaldırma ve burun törpüsü dışında mini rinoplastide neler yapılabilir?

Burun kıkırdakları küçültülebilir, burun kısaltılabilir, burun üstüne kıkırdak konulabilir, burun ucu kıkırdaklarının şekli değiştirilebilir, nefes alma problemi düzeltilebilir.

Mini işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi?

Evet, burun törpüleme ve burun ucu kaldırma dahil, yukarıda bahsedilen işlemler lokal anestezi ve sedasyon ile yapılabilir.

Mini hangi teknikle yapılır?

Mini burun estetiği kapalı teknikle rahatlıkla yapılabilen bir işlemdir. Ancak daha fazla işlem yapılması gerektiğinde açık teknik de kullanılabilir.

Sadece dikişle burun ucunu askılama ya da kaldırmak mümkün müdür?

Evet mümkündür, ancak bu bir askılama işlemi değildir. Burun ucu kıkırdağı bir dikiş yardımıyla kalıcı olarak septuma yaklaştırılır. Sonuç olarak burun ucu istendiği kadar kaldırılmış olur.

Mini sonrasında ne zaman normale dönerim?

Mini burun estetiği sonrası genellikle aynı gün, nadiren de 2 gün içinde normal yaşama dönersiniz. Bu işlemden sonra morarma hiç olmaz, şişlikler yok denecek kadar az olur. Tampon kesinlikle kullanılmaz. Zira ya da mini burun estetiği ameliyatı nda genellikle kemik dokuya müdahale edilmez. Dolayısıyla şişlik ve morarmaya neden olacak ciddi komplikasyonlar da yaşanmaz.

Mini dışında botoks ve dolgu ile burun estetiği yapılır mı?

Bazı durumlarda botoks ve dolgu ile burun estetiği yapılması mümkündür. Konuyla ilgili olarak ‘ameliyatsız burun estetiği’ makalemi okumanızı öneririm.

Mini rinoplasti hangi koşullarda gerçekleştirilir?

Ben mini rinoplastiyi hasta güvenliği açısından büyük oranda hastane koşullarında ve lokal anestezi ile yapmaktayım. Daha az sıklıkla uygun hastalarda ofis koşullarında işlemi gerçekleştirebilmekteyiz.

 

Ameliyatsız burun estetiği hakkındaki yazımızı okuyun.