Revizyon Burun Estetiği – Revizyon Rinoplasti

Rinoplasti diğer adıyla burun estetiği , estetik cerrahi uygulamaları içerisindeki en komplike işlemlerden biridir. Çünkü burun estetiğinin yüz güldüren bir sonuç vermesi için birden fazla etmen bir arada değerlendirilir. Bir burun ameliyatının hasta ve hekim için başarılı bir sonuç sunması, hekimin mesleki bilgi ve becerisinin yanı sıra bu alandaki tecrübesi, estetik bakış açısının hastanın beklentisiyle uyuşması ve hastanın genel görünümüne uyumlu bir burun sağlamadaki planlama beceresine bağlıdır.

Yukarıdaki parametrelerinin uyumunu gözetemeyen ya da henüz bu tecrübe eşiğine ulaşmamış ellerle yapılan ameliyatları sonrasında olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilmektedir.  Bu gibi durumlarda önceden ameliyat edilmiş burunu düzeltmek için gerçekleştirilen ikinci burun estetiği operasyonlarına sekonder rinoplasti, üçüncü burun estetiği operasyonlarına ise tersiyer rinoplasti şeklinde isimler vermekteyiz. Bu işlemlerin tamamını ise revizyon rinoplasti olarak adlandırmaktayız.

 Revizyon rinoplasti operasyonu kimler tarafından yapılmalıdır?

Daha önceden ameliyat edilmiş ve ameliyattan memnun sonra memnun etmemiş bir sonrasında burnu düzeltebilmek, ilk kez yapılacak bir operasyonuna göre çok daha zordur. Zira hekim daha önce yapılan ameliyat ile burun yapısı ve anatomisi bozulmuş ve dokular birbirine yapışmış bir burunla karşı karşıyadır.  Bu sebeple sekonder rinoplasti operasyonları mutlaka konusunda uzmanlaşmış bir estetik cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır.

 Revizyon rinoplasti operasyonunun ameliyatına göre farkı nedir?

Bozulmuş olan bir yapıyı yen baştan onarmak ve fonksiyon sağlamak gerektiğinden ayrıca deneyim gerektirir. Ayrıca burun dokusunun bozulmuş kıkırdak ve kemik yapısını yeniden oluşturmak gerektiğinden sıklıkla doku ihtiyacı olmaktadır.Bu doku ihtiyacı genellikle kişinin kendi kulak kıkırdağı, kaburga kıkırdağı veya leğen kemiğinden sağlanmaktadır. Ayrıca kadavra kıkırdağı ya da kemiği de bu amaçla başarıyla kullanılmaktadır.

Revizyon burun estetiği ameliyatında kaburga ya da kulak kıkırdağı kullanılması şart mıdır?

Genellikle buna ihtiyaç duyulsa da bazen septum dediğimiz burun kıkırdağına dokunulmayan vakalarda kaburga ya da kulak kıkırdağına ihtiyaç kalmaz. Yani burun kıkırdağı başarılı bir şekilde kullanılır. Bunun dışında mevcut problem kıkırdak alımını gerektirmiyorsa, kaburga ya da kulaktan kıkırdak alınmadan sekonder burun estetiği yapılabilir.

 Revizyon Ameliyatlarında Hastadan Alınan Kıkırdak ve Kemik Doku Dışında Ne Kullanılabilir?

Yağ enjeksiyonları, fasya dokusu, dermis dokusu bu ameliyatlarda kullanılabilmektedir.

Revizyon rinoplasti olgularında sıklıkla görülen problemler nelerdir?

Sekonder rinoplasti için başvuran hastalarımızda sıklıkla burun ucu eğriliği, burun ucunun düşük olması, burnun basık ve çökük olması, burun sırtının dar olması, nefes alma problemi, ters “v” deformitesi, burunda asimetri problemleri gözlemlenir.

 

Revizyon burun estetiği ne kadar sürer?

Revizyon rinoplasti genel anestezi altında yapılır ve deformitenin ağırlığına göre 2,5 ile 4 saat arasında değişen bir operasyon süresi söz konusudur.

Revizyon ile nefes alma problemi düzeltilir mi?

Burun estetiği sonuçlarından memnun olmadığı için  başvuran hastaların büyük bir kısmında aynı zamanda ciddi nefes alma sorunları bulunduğunu görürüz. Yapılan burun estetiği sırasında burun kıkırdak ve kemik yapılarının bozulması sıklıkla bu nefes alma probleminin sebebi olmaktadır.

Pek çok hastamdan sadece iyi nefes alabilmek için dahi olsa bu olmak istediklerini sıklıkla duyuyorum.  Sekonder rinoplasti ameliyatı ile yapılan kıkırdak ve doku eklemeleri sayesinde nefes alma probleminiz giderilir ve sağlıklı nefes almaya başlarsınız.

Buradaki önemli nokta bozulmuş olan ya da iyi düzeltilememiş yapıların tespit edilip gerekli düzeltme ve onarımın yapılmasıdır.

Burnumdaki problemler daha basit bir girişimle düzeltilemez mi?

Bazen sekonder rinoplasti ( revizyon burun estetiği ) için başvuran hastalarımız, kıkırdak veya kemik alımı işlemlerinden ve tekrar bir burun estetiği operasyonu geçirmekten çekinirler. Bu gibi durumlarda kişiyi en çok rahatsız eden problemleri çözmek üzere bir ameliyat planlaması yapılabilir.

Böylelikle daha büyük ve ciddi bir operasyondan kaçınılarak, sadece hastanın temel şikayetlerini giderici ya da hafifletici bir operasyon gerçekleştirilmiş olur.

 

Sadece dolgu ile burun çöküklüğü giderilemez mi?

Dolgu uygulamaları ile burun çöküklüğü  giderilebilir. Oldukça başarılı sonuçları olan ve hasta memnuniyetinin yüksek olduğu bir yöntemdir. Ancak sonuçların kalıcı olmaması bir dezavantajdır.

Kullanılan dolgu maddesinin içeriğine göre 18 ay ile 3 sene arasında değişen kalıcılık söz konusudur. Bu sebeple birkaç dolgu uygulaması sonrasında kıkırdak ya da yağ dolgusu ile kalıcı sonuç sağlanması mümkündür.

Mini burun estetiği hakkındaki yazımızı okuyarak mini rinoplasti hakkında fikir edinebilirsiniz.