Malign Melanom (1)

Malin Melanom

Melanoma, melanosit olarak adlandırdığımız hücrelerden gelişen bir cilt kanseridir. Daha önceleri sıkça rastlamadığımız melanomayı bizim için önemli yapan faktörlerden bir tanesi, özellikle son yıllarda bu kanser türüne yakalananların sayısındaki artış. Diğer husus ise erken tanı sayesinde, bu kanser türünde %90 üzerinde tedavi edilme şansı olmasıdır.

Malin melanom oluşumu açısından kimler risk altındadır ?

-Ailede cilt kanseri, melanoma, pankreas kanseri, astrositoma hikayesi olanlar.

-Daha önceden tanısı almış kimseler.

-Güneş yanığı hikayesi olanalar veya cildinde yaygın güneş hasarı olanlar.

-Kendinde yada ailesinde yaygın (2mm ve üzerinde 50 den fazla ben olması) ve/veya düzensiz sınırlı benleri olanlar.

-Vücudunda konjenital dev nevüs, blue nevüs yada bulunanlar.

-Mevcut benlerinde renk,şekil,boyut ve karakter değişikliği olanlar malin melanom oluşumu için risk altında kabul edilebilirler.

nasıl anlaşılır ?

Malin melanom mevcut bir ben yani nevüs ten gelişebileceği gibi, direkt olarak bir malin seklinde de ortaya çıkabilir. Malin melanomu diğer lezyonlardan yada benlerden ayıran ve melanomun ABCD si olarak nitelendirdiğimiz tanımlamaya göre,

Bir deri lezyonu asimetrik, düzensiz (girinti çıkıntılı), rengi koyu kahve, siyah, mavi ve değişken ise, 6 mm den büyük bir çapa sahipse, bu lezyondan mutlaka şüphelenmek ve bir Plastik Cerrahi uzmanına başvurmak gerekir.

Benleri aldırmak kanser yaparmı ?

Tam tersine bazı benler alınmaz ise kanserleşebilir, yani olarak tanımlayabileceğimiz melanom oluşturabilir. Özellikle şüpheli yada dönme potansiyeli olan benlerin alınması hasta için hayat kurtarıcı olabilir.

Melanom tedavisi nasıl olmalıdır ?

Malin melanom tedavisi kesinlikle cerrahidir. Erken tanı konulan hastalarda sadece cerrahi tedaviyle %90 ların üzerinde başarı elde edilir. Geç kalınmış ve ileri evre hastalıklarda cerrahi tedaviye ek olarak immunoterapi, kemoterapi, RT gibi adjuvan tedavi yöntemler tedavisinde kullanılmaktadır.

Malin melanom tedavisinde en önemli yaklaşım nedir ?

Toplumun biliçlendirilmesi, güneşten korunma konusunda hassas davranılması son derece önemlidir. Diğer yandan şüpheli ve riskli benlerin yada lezyonların bir cildiye uzmanı yada plastik cerraha danışılması konusunda geç kalınmaması, halk arasındaki “benlere dokunulmaz” şeklindeki şehir efsanelerine itibar edilmemesi gerektiği unutulmamalıdır. Zamanında tanı konulan malin melanom doğru tedavi edilirse size zarar veremez.