Dolguyla Burun Estetiği: Sadece 10 dk.

By 15 Eylül 2014Genel

İnsan anatomisi kulağa çok hoş gelmese de ırksal bazı özellikler taşır. Çok keskin olmamakla birlikte belirli coğrafyalarda yaşayan insanların ortak bazı fiziksel özellikleri vardır. Ten rengi, göz yapısı gibi çok net ve belirleyici olan fiziksel farklılar dışında genel anatomide de benzerlikler görülebilir. Örneğin Akdeniz ırkına özgü olduğu kabul edilen orta boy, geniş kalça yapısı ya da kemerli burun gibi.

Ülkemiz de Akdeniz ve Orta Doğu coğrafyasına özgü fiziksel özelliklerin görüldüğü coğrafyalardan biridir. Bu nedenle kemerli burun çok yaygın görülmektedir. Benzer şekilde kemerli burunların çoğunda görülen burun ucu düşüklüğü de estetik bir problem olarak karşımıza çıkar.

Özellikle kadınların çağın estetik anlayışına uygun olarak kalkık bir burun ucu istemeleri bu amaçla estetik cerrahlara başvurmaları doğaldır. Ancak birçok hasta, burun estetiği ameliyatından korkmakta, işlem sonrasında sahip olacağı burun şeklinin kendisini memnun edip etmeyeceğine dair kaygılar yaşamakta ya da çevresinde kendisinin bir estetik müdahale geçirdiğine dair dedikodu yapılmasından çekinmektedir. Son yıllarda geliştirilen ve çok yaygın bir biçimde tercih edilerek popüler olan burun dolgusu, burun ucunu daha kalkık göstermek amacıyla kullanılmakta ve söz konusu burun ameliyatı kaygılarını yaşamadan istenilen estetik görünüme ulaşmaya yardımcı olmaktadır.

Burun yapınız dolguyla burun estetiği işlemine uygun ise ve sizin beklentiniz bu yöntemle karşılanabilecekse burun dolgusu işlemi kısa süreli de olsa istediğiniz görünümü size sunabilir. Öncelikle dolgu yöntemiyle estetik uygulamalar yapma ve özellikle de burun ucu şekillendirme konusunda deneyimli bir estetik cerrah seçerek cerrahınıza beklentinizi açıkça ifade etmelisiniz. Estetik cerrahınız sizin beklentinizi dinledikten ve burun yapınızı, yüzünüzle burnunuzun oranlarını inceledikten, yani ön muayene yaptıktan sonra size konu hakkında bilgi vererek uygulama planını hazırlayacaktır. Planlamadan bahsederken aslında sadece 5 ya da 10 dakika süren hiçbir acı ya da sızı hissetmeyeceğiniz son derece kolay, konforlu ve risk içermeyen bir estetik uygulamayı kast ediyoruz.

Burun dolgusu için 6 ya da 12 gibi farklı sürelerde uygulama alanında kalabilen ve belirlenen süre tamamlanırken eriyerek vücut tarafından absorbe edilen dolgu maddesinin çok özel durumlar dışında her hangi bir alerjik reaksiyon gösterdiği görülmemiştir. Enjeksiyon yöntemiyle burunda hekim tarafından belirlenen bölgelere uygulanarak burnun belirli ölçüde yeniden şekillenmesini sağlayan burun dolgusu anestezi gerektirmez. Sadece 10- 15 dakika içinde klinik şartlarında yapılabilen, hiç iz bırakmayan bu işlemle burun sırtındaki çukurluklar düzeltilebilir ve burun ucu daha kalkık gösterilebilir.

Sonucu geçici olsa da, ameliyat olmaktan çekinen, ameliyat öncesinde adeta bir demo görmek isteyen hastalar için dolguyla burun estetiği kolay ve cazip bir yöntemdir. Elbette burun estetiği ameliyatından farklı olarak fonksiyonel bir soruna yani nefes alma problemi gibi burun fonksiyonuyla ilgili sorunlara çözüm getiremeyeceğini mutlaka eklemek gerekir.

Soru sorun

*

Menu