Botoks İle Gençliği Yakalayın

By 16 Şubat 2015Genel

Estetik cerrahi veya estetik uygulama denilince aklımıza ilk gelen bir kaç sözcükten biri olan botoks, kırışıklıkları açmak, kırışıklıkları önlemek, yüzü daha genç ve gergin göstermek, bakışları canlı kılmak gibi estetik amaçların yanı sıra migren tedavisi ve aşırı terleme tedavisi için oldukça etkin bir çözüm sunuyor. Botox yaptırma fikri hala bazılarımıza uzak gelse de aslında botoks işlemi birkaç dakikalık uygulama ile yüzünüzde daha genç ve güzel bir görünüm sağlayan ameliyatsız estetik dehasıdır.

Yaşla birlikte kaslarımızın hareketleri cildimizi kırıştırmaya başlar. Yoğun sigara kullanımı, güneşe aşırı maruz kalma, cildi nemsiz bırakma gibi etkenlerle daha da fazla kırışan cilt zamanla yaşlı bir görünüm kazanır. Clostridium botulinum adlı bir bakteriden elde edilen botoks ile bugün kasların hareketlerini yavaşlatarak kırışıklıkları düzeltmek yani adeta yüzünüzü bir güzel ütülemek ve kırışıklıkları açmak mümkün.

Botoksun İçinde Ne Var?

Clostridium botulinum adlı bir bakteriden üretilen botox maddesi, bir çeşit proteindir.

Botoks Yaptırırken Acır mı?

Botox uygulaması ince bir iğne ucuyla cilde etki eder. Botox yaptıran hemen her hasta minik sinek ısırması gibi bir his yaşadığını söyler. Dolayısıyla işlemi ince bir sızıyla ya da dokunuşla cildinizde hissedebilirsiniz ancak buna acı ya da ağrı demek güçtür. Kısaca botox sırasında acı duymayacaksınız.

Botoks Ne İşe Yarar?

Son yılların estetik mucizesi olarak bilinen botoks uygulamasıyla yüzdeki ince ve derin kırışıklıklar açılabilir, gülerken dişlerin aşırı gözükmesi engellenebilir, boyun bantları kırılabilir, burun ucu çekilmesi önlenebilir, mimik kırışıkları engellenebilir, terleme durdurularak günlük yaşam konforu artırılabilir ve migren ağrıları giderilebilir.

Botoksun Tarihi

Bugün daha güzel görünmek ve gençleşmek için bize hizmet eden sevgili botox, ilk olarak Serabral palsi gibi bazı nörolojik problemlerin tedavisinde kaslara etki etmek amacıyla kullanılmıştır. Ayrıca göz tikleri gibi kas sisteminin kontrol edilemediği sinirsel durumlar için de kullanılmıştır ve hala kullanılmaktadır. Ancak esas popülaritesini estetik cerrahide yakalayan botoks, günümüzün güzellik ve gençlik iksiri gibidir.

Botoks Dudak Dolgunlaştırma İçin Kullanılır mı?

Botoks maddesi dolgunlaştıran bir özelliğe sahip değildir. Dolayısıyla dudakları daha dolgun göstermek için botoks yapılmaz.

Botoks Sağlıklı Bir Malzeme midir?

Botoks maddesi, yıllardır felç tedavisi, şaşılık tedavisi ve birçok nörolojik hastalığın tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Söz konusu malzemeden kaynaklanan bir zarar henüz tespit edilmemiştir.

Botox Yüz İfadesini Yok Mu Ediyor?

Botoks maddesi bir hekim tarafından ve mutlaka bir estetik cerrah tarafından doğru sinir ve kas dokuları göz önüne alınarak uygulandığı sürece yüze ifade veren hiçbir kasa ya da sinire zarar vermez. Dolayısıyla yüz ifadesine kişiyi donuklaştıracak bir etkisi olmaz. Biz buna doğal ifadeyi bozmayan botoks uygulaması yada artist botoksu diyoruz.

Botoks Yılan Zehrinden Mi Yapılıyor?

Tüm ilaçlar doğadaki bitki, hayvan ve diğer dokulardan üretilirler. Yani ilaçları Mars’tan getirmiyoruz. Dolayısıyla yılan zehri, kaplumbağa kabuğu, insan dokusu fark etmeksizin ilaç ilaçtır. Ancak botoks maddesinin yılan zehrinden üretildiği inanışı da tamamen yanlıştır. Malzeme bakterilerin kendini savunma mekanizmasından yararlanan bir yapıya sahiptir.

Botoks Etkisi Yapan Kremler Var mı?

Son yıllarda sadece bir krem ya da losyon pratiğinde uygulanabilen botoks etkisi üzerine pek çok çalışma yapılıyorsa da henüz bu etkiye ulaşılamamış. Botoksun kaslara enjekte edilerek sağladığı etkiyi cilt yüzeyine sürülen bir krem veya losyonla sağlamak bugün için mümkün değil.

Botox Yaptırmak İçin Estetik Cerraha Gitmek Şart mı?

İnsan bedenine yapılacak her uygulama için mutlaka hekime başvurmak gerekir. Bu basit ve temel bilginin yanında botoks gibi kas ve sinirlere etki eden bir enjeksiyon söz konusu olduğunda ise insan kas dokusunu, sinirlerini ve diğer anatomik yapı özelliklerini çok iyi tanıyan bir hekim dışında birine botoks yaptırmanın ne kadar tehlikeli olabileceği hemen anlaşılır. Botoks eğer estetik amaçla yapılıyor ise ne ölçüde yapılırsa estetik bir görünüm elde edileceğini, hangi kaslara müdahale edilerek hangi görünüme ulaşılacağını ancak bir estetik cerrahi uzmanı doğru belirleyebilecektir.

Botoks Nasıl Bir Etkiyle Kırışıklıkları Yok Eder?

Botoks maddesi ince kas demetlerine etki ederek sinirlerle kaslar arasındaki bağlantıyı geçici olarak bloke eder. Aslında sinirlerin ucunda bulunan ve kaslara hareket etmelerini söyleyen bir maddenin salınımını durdurur. Sonuçta da söz konusu kas grubunu örten cilt kırışıksız ve düz görünür.

 

 

 

Soru sorun

*

Menu