lazerle yüz gençleştirme

Her Cilt Tipine Uygun Güvenli ve Kalıcı Epilasyon

epilasyon sistemleri günümüzün hızlı yaşam temposu içerisinde, yaşam kalitesini ve konforunu artıran medikal teknoloji uygulamalardır. Lazer epilasyon, kıl yoğunluğunu uygulama yapılan bölgede %90 ve üzeri oranlarda kalıcı olarak azaltır dolayısıyla günümüzde epilasyon amacıyla kullanılan en etkin sistemdir. Uygulama sırasında ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önlenmesi ve uygulamadan en etkin verimin alınması için, işlem mutlaka bir Uzmanı veya Dermatolog bulunan merkezde yapılmalıdır. Kliniğimizde epilasyon uygulamaları Doç.Dr. Serkan Yıldırım kontrolünde ve deneyimli uzman kadromuz tarafından yapılmaktadır.

epilasyon nasıl etki eder ve hangi lazer sistemi epilasyon için uygundur?

Her ışınının etki ettiği bir renk kromoforu bulunmaktadır. Yani lazer ışınını absorbe eden bir renk skalası mevcuttur. Bu sebeple lazer ışını tedavi edilecek dokunun rengine göre etki gösterir ve bu alan dışındaki dokulara hiçbir zarar vermez. Bugün lazer epilasyon amacıyla yüm dünyada en yaygın ve etkin olarak kullanılan sistem 755 nanometre dalga boyuna sahip olan Alexandrite Lazer sistemleridir. Sadece kıl kökünü gören bu sistem sayesinde çevre dokuya hiçbir zarar vermeden kıl kökü harap edilir. Epilasyon amacıyla kullanılan diğer etkin bir lazer sistemi olan Nd-Yag lazerler, 1064 nanometre dalga boyuna sahiptirler ve kıl kökündeki damar ağına zarar vererek epilasyon yaparlar. Bu lazer sistemi daha çok yüz ve kol bölgelerinde tercih edilmektedir. bunun yanısıra özellikle koyu tenli kimslerde yapılacak lazer epilasyon uygulamaları ve açık renkli kıl atışlarında alexandrite lazere oranla Nd-Yag lazzerler daha etkin kabul edilmektedir.
Kliniğimizde, epilasyon için dünyanın öncü lazer sistemleri üreticileri olan Candela marka Alexandrite Lazer ve Fotona marka Nd-Yag Lazer sistemleri kullanılmaktadır.

epilasyon uygulamasında kaç seans uygulama yapılmaktadır?

epilasyon vücut bölgesinde iki ayda bir yapılacak 4-8 seans, yüz bölgesi için ayda bir yapılacak ortalama 8-12 seans olarak uygulanmaktadır. Seans sayıları kişinin cilt rengi, kıl rengi ve kalınlığı, vücut bölgesi ve kıl sıklığına göre azalabilir veya artabilir.

Hangi kıl tipi epilasyona daha uygundur?

Alexandrite lazer uygulamasında en hızlı sonuç açık tenli kişilerde kalın ve koyu renkli kıllarda alınmaktadır. Nd-YAG lazer uygulamasında ise daha koyu tenli kişilerde ve daha açık renkli kıllarda ve özelliklede yüz bölgesinde sonuç alınabilmektedir.

Lazer epilasyona hangi yaşta başlanabilir ?

Bu konuda kesin bir görüş ve engel olmamakla birlikte bayanlarda özellikle menstrüel siklüsün düzenli hale gelmesi itibariyle lazer epilasyona başlanabilmektedir. Genellikle kliniğimizde 15-16 yaş civarında lazer epilasyona başlanmaktadır.

Lazer epilasyon uygulaması nasıl yapılır?

Uygulama öncesi uzman personelimiz tarafından kıl yapınız ve cilt tipiniz mutlaka değerlendirilir ve işlem için uygun olup olmadığınız ile ortalama seans sayısı hakkında size bilgi verilir. Uygulama süresi alanın büyüklüğüne ve kıl yoğunluğuna göre 5 dk ile 30 dk arasında değişmektedir. Candela lazer sistemlerinin özel soğutucu aparatı sayesinde işlem son derece ağrısız olmakta, sadece hafif bir sıcaklık hissi algılanmaktadır. Uygulama yapılacak bölgedeki kılların çok uzun olmaması, uzun ise makas yardımıyla kısaltılması ve işlemden en az 1 hafta önce ağda gibi, kılı kökünden alan yöntemlerin uygulanmamış olması gerekir. Diğer bir önemli nokta ise lazer epilasyon yapılacak alanın solaryum veya güneş nedeniyle bronzlaşmış olmamasına mutlaka dikkat edilmesi gerekliliğidir.

Lazer epilasyon sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Lazer epilasyon uygulaması yapılan bölgenin 3-5 gün süreyle güneşten çok iyi korunması ve hırpalanmaması önemlidir. Bu dönemde epilasyon yapılan bölgede hafif kızarıklık ve hassasiyet oluşabilir. Bepanten veya başka bir nemlendirici ile uygulama bölgesinin nemlendirilmesi oldukça faydalı olur. Lazer epilasyon sonrası uygulama bölgesine çok sıcak olmayan su değmesinde ve duş alınmasında hiçbir sakınca yoktur.

Lazer epilasyon sonuçları kalıcı mıdır?

Evet lazer epilasyon sonuçları kalıcıdır. Harap edilen kıl köklerinden yeniden kıl çıkmaz.Uygulama alanındaki kıl yoğunluğunda, kıl karakterine bağlı olarak %90 ve üzerinde kalıcı azalma sağlar. Yani aslında neredeyse tamamen bitirir diyebiliriz. Ancak hormonal patolojilerde ve özellikle erkek bireylerde yapılan lazer epilasyon uygulamalarında beklenenden daha fazla seans gerekebilmektedir.

Lazer epilasyon kimlere ve hangi vücut bölgelerine yapılır?

Lazer Epilasyon ten rengi ve kıl tipi sonuç almaya uygun olan 16 yaş üzeri erkek ve kadın tüm bireylere ve ayrım yapmaksızın vücudun tüm bölgelerine uygulanabilmektedir.

uygulanır mı?

Bu konuda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Herne kadar mantıken lazer epilasyon uygulamasının sadece derinin tabakalarında etkilemesi nedeniyle olumsuz bir etkileşim beklenmesede, genel bir yaklaşım olarak hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde lazer epilasyon yapılmamasını tavsiye ediyoruz. Gerektiğinde kadın doğum doktorunuza danışarak uzman görüşü alabilir ve epilasyona devam edebilirsiniz.

Lazer epilasyondan sonuç almak için nelere dikkat edilmesi gerekir?

-Etkinliği kanıtlanmış bir Lazer Epilasyon Cihazı kullanılmalıdır.
-Uzman ekip tarafından ve doktor kontrolünde uygulama yapılmalıdır.
-Cilt tipi ve kıl karakteri değerlendirilmelidir.
-Seanslara mutlaka zamanında gelinmelidir.

IPL epilasyon sistemleri ile lazer epilasyon farkı nedir?

IPL epilasyon sistemleri bir lazer epilasyon uygulaması değildir. Uygulama sırasında genellikle jel kullanılmaktadır. IPL epilasyon sistemleri hiçbir zaman Alexandrite lazer ve Nd-Yag Lazer Epilasyon sistemlerinin sağladığı başarıyı elde edemezler. Bu sebeple iyi bir sonuç için kullanılan sistemin mutlaka gerçek bir Lazer Epilasyon Sistemi olduğundan emin olmanızı ve işlemin mutlaka doktor bulunan bir merkezde yapılmasına dikkat etmenizi öneririz.