Kol Germe

Kol bölgesinde meydana gelen deri sarkmaları ve yağ birikimlerini gidererek genç ve güzel bir kol görünümü elde edilmesi için yapılan işlemi “brachioplasty” veya Türkçe olarak “kol germe – kol ” şeklinde tanımlıyoruz.

Özellikle ciddi kilo kayıpları ve sık kilo alma-verme peryodları sonrasında karşılaştığımız bu sarkmaları, kilo problemlerinden bağımsız olarak ilerleyen yaşla birlikte veya erken yaşlarda genetik ve ailesel özelliklere bağlı olarak da görebilmekteyiz.

Kimler kol germe için uygundur?

Kol bölgesinde deri sarkmalarından ve/veya yağ birikimlerinden dolayısıyla estetik görünümden memnun olmayan tüm sağlıklı bireylere bu operasyon uygulanabilir.

Kol germe estetiği bir operasyon uygulanıyor?

Kol germe estetiği operasyonlarını sıklıkla genel anestezi altında yapmaktayız. Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı sarkmış olan bir kolda mevcut deformiteye sebep olan 3 temel faktör söz konusudur.

Bu faktörleri yağ dokusunun aşırı ve uygunsuz birikimi, deri altı destek dokusunun gevşemesi ve fazla cildin sarkması şeklinde özetleyebiliriz. Kişiden kişiye değişen oranda bu faktörler bir arada olmakta veya bunlardan biri diğerine oranla daha ön plana çıkmaktadır.

Dolayısıyla yapılacak olan ameliyatın planlaması, kesinin lokalizasyonu ve uzunluğu kişiden kişiye değişmektedir.

Bir kol germe estetiği ameliyatının klasik olarak 3 aşaması bulunur, liposuction (yağ emme), fazla cildin çıkarılması ve cilt altı destek dokunun sıklaştırılması, cildin gerginleştirilerek kapatılması.

Kol germe estetiği dönem geçer?

Operasyondan sonra kolunuzda gerginlik hissedeceğiniz bir dönem başlayacaktır. Bu dönemde kolunuzda bandaj olacak ve sizden kolunuzu kalp seviyesinden yüksekte tutmanız istenecektir.

Böylelikle kol germe estetiği oluşacak şişliğin kısa sürede inmesi sağlanacaktır. Tüm ameliyatlarımızda olduğu gibi bu dönemde kesinlikle sigara içmemeniz ve içilen ortamlarda bulunmamanız çok önemlidir.

Kol germe ameliyatı 10 günlük bir dönem için dikiş hatlarını zorlayıcı aktivitelerden kaçınmanızı istiyoruz. Bu ameliyatlarda genellikle gizli dikişler kullandığımız için, herhangi bir şekilde dikiş alınması gerekmeyecektir. Aksi bir durum olduğunda bu konuda size bilgi verilecektir.

Kol germe estetiği nde çok iz kalır mı?

Kol germe estetiği ameliyatlarının en rahatsız edici kısmı ameliyat sonrasında bırakılan izlerdir. Bu izin uzunluğu, mevcut deformiteye ve dolayısıyla kişiden kişiye farklılık gösterir.

Ancak klasik olarak kolun iç yüzünde veya bir miktar arka yüzünde yerleşim gösteren ve cilt fazlalığının derecesine bağlı olarak dirsek üzerinde bir seviyeden koltuk altına doğru uzanan bir iz söz konusu olacaktır.

Kol estetiği bu izin belirginliği daha fazla olmakla birlikte, yara iyileşmesinin tamamlanması ile birlikte (yaklaşık 1yıllık bir süreçtir) ten renginize yakın bir renkte ve daha az fark edilir bir iz olduğunu göreceksiniz. Bu noktada biraz sabretmeniz gerekecek.

Ben, kol estetiği ile ilgili iz konusunda tereddütleri olan hastalarıma, bunun bir tercih olduğunu ya kollarının mevcut durumu ile yaşamaya devam etmeleri gerektiğini ya da genç ve gergin görünümlü bir kola sahip olmak istiyorlarsa, bugün için iz bırakmadan bunu gerçekleştirmenin mümkün olmadığını, dolayısıyla bunu kabul etmeleri gerektiğini anlatıyorum.

Sadece liposakşın ile kol germe estetiği yapılabilir mi?

Liposakşın (yağ emme) yöntemini kol germe estetiği ameliyatlarımızın bir parçası olarak kullandığımızdan bahsetmiştik. Bu sayede daha az kanamayla gerçekleştirmekte, fazla dokuyu daha kolay çıkarmakta ve ameliyat dönemde cildin kendini sıkılaştırmasına yardımcı olmaktayız.

Liposakşın yönteminin tek başına kol sarkmalarında kullanılması ancak sınırlı bir hasta grubunda mümkündür ve sarkmada ne kadar bir düzelme sağlanacağının tam olarak kestirilemeyeceği önceden bilinmelidir.

Cilt fazlalığından çok, yağ birikimine bağlı olarak kolda sarkma oluşan, cilt elastisitesi iyi durumdaki, genç ve orta yaşlı bireylerde sadece liposakşın ile iyi sonuçlar elde etmek mümkündür.

Böylelikle sadece birkaç mm lik izler bırakılarak kol germe estetiği işlemi tamamlanmış olur.