Malign Melanom (1)

Malin

Melanoma, melanosit olarak adlandırdığımız hücrelerden gelişen bir cilt kanseridir. Daha önceleri sıkça rastlamadığımız melanomayı bizim için önemli yapan faktörlerden bir tanesi, özellikle son yıllarda bu kanser türüne yakalananların sayısındaki artış. Diğer husus ise erken tanı sayesinde, bu kanser türünde %90 üzerinde tedavi edilme şansı olmasıdır.

Malin oluşumu açısından kimler risk altındadır ?

-Ailede cilt kanseri, melanoma, pankreas kanseri, astrositoma hikayesi olanlar.

-Daha önceden melanoma tanısı almış kimseler.

-Güneş yanığı hikayesi olanalar veya cildinde yaygın güneş hasarı olanlar.

-Kendinde yada ailesinde yaygın (2mm ve üzerinde 50 den fazla olması) ve/veya düzensiz sınırlı benleri olanlar.

-Vücudunda konjenital dev nevüs, blue nevüs yada displastik nevüs bulunanlar.

-Mevcut benlerinde renk,şekil,boyut ve karakter değişikliği olanlar malin oluşumu için risk altında kabul edilebilirler.

Melanoma anlaşılır ?

Malin melanom mevcut bir yani nevüs ten gelişebileceği gibi, direkt olarak bir seklinde de ortaya çıkabilir. Malin melanomu diğer lezyonlardan yada benlerden ayıran ve melanomun ABCD si olarak nitelendirdiğimiz tanımlamaya göre,

Bir deri lezyonu asimetrik, düzensiz (girinti çıkıntılı), rengi koyu kahve, siyah, mavi ve değişken ise, 6 mm den büyük bir çapa sahipse, bu lezyondan mutlaka şüphelenmek ve bir Plastik Cerrahi uzmanına başvurmak gerekir.

Benleri aldırmak kanser yaparmı ?

Tam tersine bazı benler alınmaz ise kanserleşebilir, yani kanseri olarak tanımlayabileceğimiz melanom oluşturabilir. Özellikle şüpheli yada melanoma dönme potansiyeli olan benlerin alınması hasta için hayat kurtarıcı olabilir.

Melanom tedavisi olmalıdır ?

kesinlikle cerrahidir. Erken tanı konulan hastalarda sadece cerrahi tedaviyle %90 ların üzerinde başarı elde edilir. Geç kalınmış ve ileri evre hastalıklarda cerrahi tedaviye ek olarak immunoterapi, kemoterapi, RT gibi adjuvan tedavi yöntemler melanoma tedavisinde kullanılmaktadır.

Malin melanom tedavisinde en önemli yaklaşım nedir ?

Toplumun biliçlendirilmesi, güneşten korunma konusunda hassas davranılması son derece önemlidir. Diğer yandan şüpheli ve riskli benlerin yada lezyonların bir cildiye uzmanı yada plastik cerraha danışılması konusunda geç kalınmaması, halk arasındaki “benlere dokunulmaz” şeklindeki şehir efsanelerine itibar edilmemesi gerektiği unutulmamalıdır. Zamanında tanı konulan malin melanom doğru tedavi edilirse size zarar veremez.