Silme Estetiği – Dövme İzi Estetiği

 Dövme, eski çağlardan beri insanoğlunun bazen mistik amçlarla bazen kültürel bazende sadece estetik kaygıyla yaptırdığı bir uygulama. Günümüzde pek çok insan çeşitli sebeplerle yaptırıyor. İyi uygulamalar yapıldığında ve kişi gerçekten kendinden emin olarak yaptırdığında ortaya oldukça estetik sonuçlar çıkmakta. Ancak kötü uygulamalar nedeniyle veya artık kişinin vücudunda o sembol, şekil ya da yazıyı görmek istemediği durumlarda dövme artık istenmeyebiliyor. Bu sebeple ilk kez dövme yaptırmayı düşünenlere önerimiz çıkartılması kolay olacak büyüklükte ve mümkünse tek renkte dövmeleri tercih etmeleri. Çünkü bir dövmenin silinmesi yapılmasına oranla daha uzun bir süreç ve tedavi gerektirebiliyor.

  silme amacıyla hangi yöntemler kullanılır?

  dokusunun cerrahi olarak çıkartılması, dövme dokusunun yerine deri yamaları eklenmesi, dermabrazyon dediğimiz deri zımparalama işlemi ve uygulamaları silme estetiğinde kullanılan başlıca yöntemler.

  izi silme estetiğinde en etkili yöntem hangisidir?

 En etkili yöntem cerrahi olarak dövmenin çıkarılması, ancak bu işlem için dövmenin büyüklüğünün ve bulunduğu lokalizasyonun uygun olması gerekiyor. Uygun dövmelerde, işlemin tek seansta tamamlanması ve sadece ince bir çizgi şeklinde iz kalması önemli avantajları.

 Diğer silme yöntemleri nasıl uygulanmaktadır?

 Bu yöntemler içerisinde özellikle büyük dövmeler için seri cerrahi çıkarım işlemleri, ekspander dediğimiz doku genişleticiler ve deri yamaları kullanılabilir. Ancak bu yöntemler içerisinde deri yaması yöntemine kalacak olan iz nedeniyle, hastayla iyi tartışılarak karar verilmesi gerekiyor. Ekspander dediğimiz doku genişletme yönteminde ise, kalacak olan izin ince olması bir avantaj iken, 2 aşamalı bir yöntem olması ve maliyetin diğer yöntemlere göre kısmen fazla olması dezavantaj olarak kabul edilebilir. Sonuçta dövme sildirmek isteyen kişiyle bu yöntemlerin avantaj ve dezavantajları tartışılarak bir karar verilmektedir.

 Zımpara yönteminde dövme nasıl silinir?

 Dönen bir tur ucuna eklenen özel zımparalar yardımıyla derinin katmanları soydurularak dövmede kullanılan boyaların vücuttan uzaklaştırılması sağlanır ve dokunun iyileşmesi beklenir. Ameliyathane koşullarında yapılması gereken bir işlemdir ve dövme boyası derin dokuda olduğu için, kısmen iz bırakacak bir yöntemdir. Bazen tekrarlayan uygulamalar gerekebilmektedir.

 Lazerle dövme silme işlemi nasıl uygulanır?

  ışığını emen farklı renkler mevcuttur. Dolayısıyla her renk için farklı lazer sistemleri kullanılarak, ısıl bir hasar oluşturulur ve kullanılan boya buharlaştırılır. Lazerle dövme silme işleminin dezavantajı çok seans gerektirmesi, her renk için farklı lazere ihtiyaç olması ve boya silinse bile hafif bir gölgelenmenin tedavi sonrası kalacak olmasıdır. Avantajı ise işlem sonrası diğer yöntemlere göre iz kalmamasıdır.

 Sonuç olarak dövme silinme işleminin özellikle büyük ve çok renkli dövmelerde kolay olmadığı unutulmamalı, dövme yaptırırken dikkatli ve titiz bir değerlendirme yapılmalıdır. Dövme silme işlemi için estetik cerrahınızla tüm yöntemleri tartışarak sizin tercih ve önceliklerinize göre en uygun olan seçilmelidir.