Moruksuz Burun Estetiği

İzsiz, Tamponsuz, Morluksuz

 Estetik burun ameliyatlarında iyi bir sonuç elde etmek için sadece tecrübe, bilgi ve beceri malesef yeterli olmuyor. En az onlar kadar önemli olan diğer bir nokta şüphesiz “Estetik Görü” veya “Estetik Bakış” olarak isimlendirebileceğimiz, güzel olanı görebilme farkedebilme yetisidir. Böylece bu bakışa sahip olan Estetik Cerrah, çevresinde gördüğü doğal güzelliği taklit etme arayışına girer. Tecrübe, yetenek ve bilgiyle birleşen bu “Estetik Bakış” sonunda mutlaka ve mutlaka yüksek hasta memnuniyeti ve başarıyı getirir. Tüm ameliyatlarımda hastalarımın ne istediğini anlamak elbette son derece önemli ancak özellikle için bu önem neredeyse en üst derecede. Hastamla ilk görüşme sonrası yaptığım detaylı estetik burun ameliyatı planlamasında, tekrar tekrar analizler yapmamın belkide en önemli sebebi, ile doğal güzelliği, mükemmellliği yakalama çabasıdır.

 Başarılı bir estetik burun ameliyatı anlaşılır?

 Benim estetik felsefem ve estetik görüme uygun olarak, sizi tanımayanların “ güzel bir burnun var” derken “estetik mi, değil mi olduğunu anlayamayacağı, nefes almanızın kesinlikle bozulmadığı, hatta eğer nefes alma probleminiz varsa bu problemin kesinlikle çözüldüğü ve doya doya nefes alabildiğiniz, estetik burun ameliyatları başarılı ameliyatlardır.

 

 Başarılı burun estetiği ameliyatı için neye dikkat edilmelidir?

 Bunun için birinci kural burun estetiği ameliyatı nın mutlaka ve mutlaka Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanları tarafından yapılmasıdır. Pekçok KBB uzmanının hastaları kandırarak, Estetik Cerrah ya da Fasyal Plastik Cerrah ünvanını kullandıklarını duyuyoruz ve biliyoruz, daha sonradan birtakım olumsuzluklar yaşamamak için bu konuya özen göstermenizi tavsiye ederim. Diğer taraftan sizin taleplerinizi anlayan, iletişim kurabildiğiniz, gerçekçi Estetik Cerrahi uzmanlarını tercih etmeniz son derece önemlidir, tabiki doktorunuzun vaka örneklerini görmeyide asla ihmal etmemelisiniz.

 İzsiz tamponsuz morluksuz burun estetiği nedir?

 Estetik burun ameliyatı olmak isteyen pekçok kişi, hem çevrede gördükleri başarısız sonuçlar nedeniyle hemde bu ameliyatları olanların korkulu rüyası olan tampon ve morluk problemi nedeniyle, burun estetiği yaptırmaktan vazgeçerler. Oysaki dokuya saygılı cerrahi teknik kullanıldığında, dokuya gereksiz travma uygulanmadığında hastalarımızın %80 inde morluk görmediğimiz bir gerçektir. Özel bir teknik yada sihirli uygulamalar değil sadece tecrübe ve özen estetik burun ameliyatı sonrası morluk ve şişlik görülmemesini, eğer görüleceksede çok az miktarda ve çok kısa süreli olmasını sağlar. Yani bazı tüccar doktorların söylediği gibi “ultrasonik rinoplasti” yada “mikrorinoplasti” yada “” gibi kavramlar sadece pazarlama taktiğidir ve utanç vericidir.

 Tampon, nda septum dediğimiz kıkırdak yapıya destek olmak için kullandığımız bir materyaldir. Ancak burun eğriliği çok olmayan, desteğe ihtiyaç duyulmayan burunlarda tampon kullanmadan eriyen dikişlerle mukozayı kapatabiliyoruz yada eriyen tamponlar kullanıyoruz. Sonuç olarak estetik burun ameliyatı hastalarımın %80 inde kapalı burun estetiği sayesinde burun tamponu kullanmadığımızı söyleyebiliriz, eğer kullanmak gerekirse kalan %20 lik hasta grubunda, eriyen yada alımı çok kolay olan delikli silikon burun tamponu kullanıyoruz.

Burun için kullanılan farklı yöntem ve teknikler mevcuttur. Doğru olan estetik cerrahın bu tekniklerin hepsine veya birkaçına hakim olmasıdır. Gereken hastada açık rinoplasti kullanırken, gerekmediği durumlarda yada iz hassasiyeti olan hastalarda  tekniğini aynı başarıyla uygulamaktayım. Elbette kapalı burun estetiği her estetik cerrahın kullandığı bir yöntem değildir ve özel tecrübe gerektirir, ancak burada önemli olan hastanın ihtiyacına göre hangi yöntem uygunsa onu tercih edebilecek bilgi, tecrübe ve yeteneğe sahip olmaktır.

 Sonuç olarak daha öncede belirttiğim gibi burun estetiği operasyonlarımın %80 ini yöntemiyle, izsiz, tamponsuz ve morluksuz olarak gerçekleştirmekteyim. Elbette bunlar başarılı bir estetik burun ameliyatı sonucu sağlamaz ancak hasta konforu açısından son derece önemli unsurlardır. Bu konfor unsurları doğal görünümlü, estetik ve iyi nefes alabilen bir burunla birleşince zaten amaca çoktan ulaşılmış olacaktır.