İz Silme Estetiği

İz Silme Estetiği yada İz Silme

Daha önceden geçirilmiş olan cerrahi işlemler, yaralanmalar yada yanıklar sonucu oluşan iz dokusu pek çok kişi için rahatsız eden estetik bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle yanık izi çoğu zaman tedavisinde çok güçlükler yaşanan ve kişi üzerinde son derece olumsuz psikolojik etkileri olan bir problemdir. Keza çok görünür yere yerleşmiş bir yara izi, kötü alınmış bir yağ bezesi sonrasında kalan dikiş izi ya da kolda yerleşim gösteren bir jilet izi de benzer şekilde kişilerin özel, sosyal yada iş yaşamlarını olumumsuz etkiler. İşte tam da bu noktada yara izi estetiğiyle ilgili olarak estetik cerrahlara çok iş düşer.

Yanık izi tedavisinde hangi yöntemler kullanılabilir?

Yanık izi estetiği için elimizde kullanılabilecek pek çok yöntem mevcut. Hastalarımız sıklıkla hiç iz kalmadan sanki sihirli bir değnek ile dokunulur gibi beklentilere sahip olsalarda, böyle bir imkanın olmadığını eninde sonunda öğreniyorlar. Konu iz estetiği olunca ortalıkta hemen umut tacirlerinin belirmesine de çok şaşırmamak gerekiyor. İz giderici kremler, özel aparatlar, fırçalar, iz silen yağlar, haplar vs sadece para ve zaman kaybına değil çoğu zaman başka sağlık sorunlarına da yol açıyor. Meslek hayatım boyunca sıklıkla bu türden suistimal edilmiş hastalar gördüğümü söyleyebilirim.

Yanık izi için doku şişirme olarak isimlendirdiğimiz balon yöntemi, deri yaması, yağ dolgusu enjeksiyonları, kök hücreden zengin doku enjeksiyonları, PRP, peeling, silme gibi pek çok alternatif yöntem kullanmak mümkündür. Bazen bu yöntemlerin birkaçını birlikte kullanmak gerekebileceği unutulmamalıdır. Her yanık izi farklı olduğu gibi, her hastanın tedaviden beklentiside farklı olmaktadır. Bu nedenle yanık izi estetiği planlamasında hastanın beklentisinin ve izin değerlendirilmesi büyük önem taşır. Beklentinin karşılanamayacağı durumlarda hiç bir şey yapılmaması son derece doğru ve ahlaki bir yaklaşım olacaktır.

Yara izi yada dikiş izi estetiği

Diğer sıkça karşılaştığımız iz estetiği uygulamaları yara izi ya da dikiş izi estetiğidir. Kötü dikilmiş bir yaradaki tren yolu görünümü sıklıkla hastaları rahatsız eder. Bu türden izlerde genellikle estetik bir işlemle dikiş izini ince bir çizgi haline getirecek cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. İz estetiği sonrası belirsiz bir çizgi oluşacağından fark  edilmesi neredeyse imkansız olacaktır. Bazen bu çizgi üzerine yapılacak dikiş izi silme uygulamalarıyla izin daha belirsiz hale getirilmesi mümkün olmaktadır. Çukur kalmış yara izleri tedavisi, estetik cerrahi işleme ek olarak yada tek başına yağ dolgusu veya geçici estetiği uygulamalarıda yapılabilmektedir. Hangi tedavinin uygulanacağına muayene sırasında hastanın beklentisine göre karar verilir.

Jilet izi estetiği

Özellikle gençlik ve ergenlik döneminde kişilerin arkadaş çevrelerinde kendilerini kabul ettirmek amacıyla, sevgilerini ispat etmek için veya başka sebeplerden kollarına jilet izi yaptıklarını görüyoruz. Sonradan kişilerin özel ve iş yaşamlarında çok büyük sorunlara yol açan bu izlerin tedaviside öyle hiçde kolay olmuyor. Bu nedenle öncelikle hedef bu izlerin hiç oluşmamasını sağlamak olmalıdır. Gençler bu yöntemlerle sorunlarını çözemeyeceklerini veya sevgilerini ispat edemeyeceklerini bilmelidir. Ancak bu durum oluştuysa tedavi amacıyla kullanılabilecek farklı estetik cerrahi uygulamaları mevcut. Doku genişletici balon uygulamaları, deri grefti uygulamaları, skar revizyonu ameliyatları, aşamalı doku çıkartma işlemleri yanında, iz silme, dermabrazyon yöntemleride jilet izi silme estetiğinde kullanılabiliyor. Hangi yöntem ya da yöntemlerin o hasta için uygun olacağına muayene  sırasında karar verilmesi gerekiyor.

İz estetiği işlemleri hastanede mi yapılır?

iz estetiği, kimyasal peeling, skar revizyonu, PRP işlemleri muayenehane koşullarında ve lokal anesteziyle yapılmaktadır. Doku genişletici balon, deri grefti, yağ dokusu enjeksiyonu gibi iz işlemleri ise genel anestezi altında ve hastane koşullarında yapılmaktadır.

Genel olarak iz estetiği sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Güneşten ve UV ışınlarından korunmak her türlü iz estetiği sonrası sonucun iyileştirilmesi açısından çok önemlidir. Silikonlu iz kremlerinin yada silikon blokların kullanımı, yaranın nemli tutulması iz estetiklerinde genel olarak dikkat edilmesi gereken noktalardır.