ve  saç ekimi, seçilecek tekniğin kişiye bağlı olarak değiştiği bir işlemdir. Bu yüzden doktorunuzu seçerken ekim tekniklerinde olduğu kadar doku genişletilmesi ve flepler üzerinde de deneyimi olan ve hangi tür cerrahi girişimin size daha uygun olabileceğini bilen bir hekimi seçmelisiniz.
Doktorunuz ilk  muayenesinde saçlarınızın büyüme özelliklerini, saç kaybının derecesini, ailedeki saç kaybı hikayesini ve daha önce cerrahi bir tedavi alıp almadığınızı değerlendirecektir. Ayrıca yaşam tarzınızı ve olası sonuçları ve beklentilerinizi de sizinle konuşacaktır.

sırasında veya sonradan size sorun oluşturabilecek kontrolsüz yüksek tansiyon, pıhtılaşma bozuklukları ya da vücutta aşırı iz oluşumuna eğilim gibi tıbbi durumlar da doktorunuz tarafından ameliyat öncesi değerlendirilir. Eğer sigara içiyorsanız veya kanamayı etkileyebilecek aspirin gibi ilaçlar alıyorsanız bu durumdan doktorunuzu haberdar etmelisiniz.
Saç ekim öncesi dönemde hangi işlemin uygulanacağı ve zaman alacağı konusunda emin olmalısınız. Doktorunuzla, greftler ya da diğer işlemler sonrasında bir görünüm alacağınızla ilgili konuşmalısınız.

Kişinin saç yapısı, saç teli kalınlığı, verici alan sıklığı, saç kaybının derecesi, saç rengi ve kişinin beklentileri değerlendirilmelidir. Saç kaybı her kişide farklı oranlarda olabilir.

Saç kaybının derecesine göre yapılacak kök sayısının önceden hesaplanması gereklidir. Kişinin beklentilerini değerlendirmek ve oluşacak görünümü önceden gösterebilmek için örnek hasta fotoğraflarının gösterilmesi oldukça faydalı olacaktır. İnce saç teli ve ya açık saç rengine sahip olanlarda saç ekim sıklığı kalın saç teli ya da koyu saç rengine sahip olanlara göre daha az gibi görünebilir. Bu yüzden ilk gruba daha yoğun bir yapılmasının planlanması estetik açıdan daha tatminkâr bir sonuç verecektir.

Bütün bu analizler saç ekiminin başarısını etkileyecek önemli öğeleridir. Planlama ve bu analizler dikkate alınarak yapılmalıdır.